Soru & Cevap

Sıkça Sorulan Sorular

Herkes AntiGravity Fitness & Yoga yapabilir mi?
Önemle üzerinde durduğumuz sağlık hususları ile ilgili herhangi bir sağlık problemine sahip olmayan, fiziksel bir engeli bulunmayan herkes yapabilir. AGF programlarının içeriği tüm sporseverlere hitab edecek şekilde tasarlanmış ve çeşitlendirilmiştir. AntiGravity® Restoratif Yoga (özel derslerimizden biridir) daha yumuşak, terapik ve şifayen uygulanan bir method olarak daha erişilebilirdir.
Ne kadar zor?
AGF in felsefesine göre sizin kendi direncinizi gözlemlemeniz sağlanır. Her bir programın içeriğinde sizin sınırlarınızı aşmanızı sağlayan hareket serileri vardır. Hazırbulunuşluğunuz, bunu yapmaya istekli olmanız bizim için yeterli olacaktır. Herşeyden önemlisi bunun kararını verecek olan kişi sizsiniz. Kendinize, lisanslı AGF eğitmeninize ve AGF hamağınıza güvenmeniz yeterli.
AGF tekniklerini kimler uygulayamaz?
7 den 70 e herkesin uygulayabileceği AGF teknikleri sadece belli bir kısım için mümkün olmamaktadır. Hamilelik, çok düşük ya da yüksek tansiyon, 6 saat içinde botoks glokom göz tansiyonu ve herhangi bir kesik ve-veya ameliyat (1-6 ay) durumunuz var ise bu tekniği uygulamanız mümkün olmamaktadır. Sağlık hususları ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayın.
İlk dersimde başarılı olacak mıyım?
Evet! Herkes dersi başarı ile bitirir. Kuşkularınızı geride bırakıp bir AGF sınıfa adım atmış olmanız en önemlisidir. AGF’te teşfik vardır. Rekabet ve ego yoktur. Herkes kendi hızında çalışır.
Ne giymeliyim?
Koltukaltı kapalı ve bedeni saran kıyafetler giyilmesi önerilir. Pamuk veya pamuk karışımı kumaşlar iyi kaymadıkları için, Harrison AGF Hamak ile yapılacak hareketlerde konforsuzluk yaratır pek tercih edilmez. Erkeklerin şort altına diz boyu tayt giymeleri önerilir. Altları yapışkanlı çorap yada spor patikler ve eldiven kullanılabilir. HİÇBİR TAKI ya da MÜCEVHARAT KULLANILMAZ.
Daha önceden spor yapmış olmalı mıyım?
Hayır. AGF teknikleri için daha önceden bir spor geçmişi aranmamaktadır. Harrison AGF Hamak sizi her türlü pozda destekleyecek ve hareketi yapmanızı kolaylaştıracaktır.
Yeni başlayanlar için en uygun ders hangisi?
AGF e yeni başlayan bir kişinin ilk önce AGF Fundamentals (temel dersi) birebir ders olarak ya da yeni başlayan bir grup dersinde alması önerilir. AGF temeli konusunda yeterli tecrübeye sahip olduktan sonra seviyesine uygun bir derse yönlendirilir.
Ne yemeliyim?
AGF’ye ne boş ne de çok dolu bir mide ile başlamanızı kesinlikle önermiyoruz. Egzersizden 1- 1,5 saat önce sağlıklı atıştırmalıklar (tost, snack bar, granola vs.) kan şekerini düzenlemek için idealdir.
Antreman sonrası nasıl hissedeceğim?
Ders sonrası kendinizi daha uzun daha sağlıklı ve daha mutlu hissedeceksiniz. Harrison AGF Hamak baskı yaptığı yerde bedene masaj yapar. Bu nedenle derinlemesine masaj yaptırmış gibi hissetmeniz de münkün. Ders sırasında ki baş aşağı duruşlardan kalkışlarda hafif bir baş dönmesi hissetmeniz mümkündür. Bunun geçici olduğunu bilmelisiniz. Ders sonrasından bütünüyle hafiflemiş ve rahatlamış hissedeceksiniz.
Tüm Hava Yoga dersleri ile AntiGravity® Fitness aynı mıdır?
AntiGravity® Fitness Orjinal Hava Yoga tekniğidir. Christopher Harrison aparatı oluşturduktan sonra 7 yıl tekniğinin geliştirilmesi için çalıştı. Çok özel bir isimlendirme ile güvenle yapılabilir bir hareket sıralaması yarattı. AntiGravity® 2007’de AFAA, ACE ve YOGA ALLIANCE tarafından onaylı ilk ve tek hava yoga tekniğidir. Başka bir hava yoga tekniği veya hamağı ile yapılan dersin riski kabul edilmelidir.
Harisson AntiGravity® Hamak ne kadar güvenli?
Harrison AntiGravity® Hamak kullanılan aparatları ile beraber 500kg’a kadar taşıyabilmektedir. Sertifika sahibi bir mühendis tarafından onaylanmış bir yere asılması güvenlik için en önemli husustur.
Yoga ile AntiGravity® Hava Yoga arasındaki benzerlik ve fark nedir?
Bir melez teknik olmasına rağmen, %60 Yoganın içeriğini taşımakta olup beden/zihin/ruh bütünlüğü için mükemmel bir formüldür. Ayrıca pilates, kinesis, gyrotonic, akrobasi, dans, jimnastik ve fitnessdan da içerikler taşıması nedeniyle yoga gibi derin ruh merkezli bir ders olma eğilimi yoktur. Ancak her sınıf hafifletici bir meditasyon ile başlar ve havada savasana ile sona erer.İleri seviye yoga pozları için gelişitirici bir egzersizdir.
AGF yapmak istiyorum fakat korkuyorum ne yapmalıyım?
AGF eğitimi almış olan Lisanslı Eğitmen, AGF tekniklerini size en güvenli şekilde yaptıracak olan kişidir. Bu eğitimi alırken eğitmene kişinin korkularını yenmesine nasıl destek olacağıda öğretilmektedir. Bu nedenle önce hamağınıza, sonra kendinize en önemlisi eğitmeninize güvenin, kuşkularınızı geride bırakın ve yerçekimsizliği yaşayın!
AGF kilo verdirir mi?
AGF kişinin genel sağlığını arttırmak için tasarlanmış bir fitness tekniğidir. Genel çeviklik ve kas kuvvetini arttırmasının yanısıra baş aşağı duruşlara özel spesifik yararlarıda mevcuttur. Derin kasların kuvvetlenmesini hedef alır ve kası uzatarak çalıştırdığı için bedenin sıkılaşmasını sağlar. Özellikle AGF Suspension Fitness tekniği kendi vücut ağırlığınız ile yerçekimine karşı uyguladığınız kuvveti en iyi şekilde kullanarak kilo vermenizi destekler. Ayrıca kilo vermenin %70 beslenme ile ilgili olduğunu unutmamak gerekir.
AGF bel fıtığına ve sırt ağrılarına iyi gelir mi?
Dünyadaki lisanslı merkezlerimizden, eğitmenlerimizden ve uygulayıcılarımızdan aldığımız referanslar ile sıfır sıkıştırma baş aşağı dönüşlerin bu tip fiziksel rahatsızlıklara çok iyi geldiği gözlemlenmiştir. Bunu somut olarak bilebilmenizin tek yolu AGF’yi yaşamanızdır.
Ders veren lisanslı stüdyo ve eğitmenleri nasıl bulabilirim?
Kendini kayıt altına almış, tüm lisanslı AGF Eğitmenlerini ve lisanslanmış stüdyoları official web sitesi antigravityfitness.com adresinden bulabilirsiniz.

AGF Eğitmenleri

Eğitmen ve Eğitmen adaylarından gelen sorular
AGF eğitmeni olmak istiyorum ne yapmalıyım?
AGF Eğitmenliği öncelikle AntiGravity Fundamentals (temel eğitim) ile başlar. 4 günlük bu eğitime katılım zorunludur. Teorik ve pratik sınavları %80 başarıyla tamamlayarak Master Trainer tarafından onaylandıktan sonra ABD tarafından almış olduğunuz uluslararası sertifikanız ile AGF Eğitmenlerinin arasına katılmış olursunuz.
AGF sertifikamın uluslar arası geçerliliği var mı?
Evet! AntiGravity® FITNESS (est. 1991 in NYC) kurucusu olan Christopher Harrison süspansiyon (askı) fitness ve hava yoga türlerinin yaratıcısıdır. AGF 2007’de AFAA, ACE, YOGA ALLIANCE & CYQ (in Europe) tarafından kabul edilerek kamu oyuna sunulmuştur. AFAA tarafından onaylanmış olan  ULUSLARARASI AGF Eğitim Programları aynı zamanda AFAA için puan kazanmayı sağlamaktadır.
AGDA dijital akademi nedir?
Katılmış olduğunuz AGF Fundamentals (temel) Eğitimden sonra, antigravityfitness.com web sitesinde AGF Ana Merkez tarafından kayıt altına alınırsınız. Kendinize ait oluşturduğunuz kişisel sayfanızda aldığınız eğitime dair bir Dijital Akademi (AGDA) bulunmaktadır. Burada elinizde ki manuelin İngilizce halini, görselleri ve video ile hareketlerin anlatımını bulacaksınız. AGDA ile sürekli bilgilerinizi güncelleme ve tekniğinizi geliştirme şansınız bulunmaktadır. AGDA kullanımı için Fundamentals I-II Eğitiminden 1 yıl sonra aktif halde kullanabilmek için yıllık 195$ ya da aylık 18$ lık ödeme ile aktif halde kullanmaya devam edebilirsiniz. İleri seviye eğitimlerin aktivasyonu için AGDA nın aktif kalması şarttır.
AGF eğitmeni olmak için daha önceden herhangi bir sertifikaya ihtiyacım var mı?
Hayır! AGF Eğitmeni olmak için öncelikle Temel Eğitimi almak gerekir. Bu eğitim için hiçbir gereksinim aranmamaktadır. Fakat diğer tüm AGF Uzmanlık Eğitimleri için Temel Eğitim ilk şarttır. Bir tek AGF 1on1 Personal Training Eğitimi için herhangi bir eğitim kurumundan Personal Trainer Sertifikası almış olmanız gerekmektedir.
Eğitim sonunda yazılı yada pratik bir sınav olacak mı?
Her eğitim sonunda yazılı ve uygulamalı sınav vardır. Bu sınavlarda %80 başarı aranmaktadır. Sınavlardan başarısız olma halinde hiçbir ücrete tabi olmadan sınav yenilenir.
Eğitime katılan herkes sertifika alabilecek mi?
Eğitimin gerekliliklerine uyan, tam gün devam eden ve sınavlarda gerekli başarıyı elde eden herkes sertifika alma hakkına sahiptir. Master Trainer eğitime katılanlar ile birebir ilgilenir ve hatalarını düzeltir.Eksik kaldığınız noktalarda Master Trainer size her konuda yardımcı olarak bunu başarmanızı sağlayacaktır.
Sertifikamı nasıl alacağım?
Eğitim sonunda onaylanmış sertifikanız, size ABD tarafından mail ile gönderilir.
AGF eğitim bedeli ve ödeme koşulları nelerdir?
Güncel eğitim bedelinin %30’u en geç eğitim başlangıç tarihinden 15 gün öncesinden ön kayıt bedeli olarak ödenmelidir. Kalan eğitim bedeli en geç eğitim tarihinden 3 gün önce ödenmelidir. Eğitim tarihine 15 gün ve daha az süre olması durumda (eğitim son kayıt tarihinden sonraki kayıtlarda) eğitim bedelinin tamamı ödenir.
AGF eğitimine kayıt yaptırdım ve ön kayıt/eğitim bedelinin tamamını ödedim. Eğitim iptali durumunda iade koşulları nelerdir?
Kayıt yaptırılan eğitimden 15 gün önce yapılan iptallerde ödenen bedelin tamamı 45 gün içinde iade edilir. 15 gün ve daha az süre kalan iptallerde ön kayıt bedeli iade edilmez. Eğitim bedelinin tamamı yatırılan durumlarda, ön kayıt harici geri kalan ödeme 45 gün içinde iade edilir. Eğitimin başladığı andan sonra iade işlemi yapılmaz. Ancak eğitim transferi yapılabilir. Eğitim başladıktan sonra herhangi bir sebep ile eğitimi tamamlayamayan/ayrılmak isteyenler, 1 yıl içinde güncel eğitim bedelinin %15’ini yeniden ödeyerek aynı stüdyoda tekrar eğitime katılma hakkına sahiptir.
Eğitim sırasında fotoğraf veya video çekimi serbest mi?
Eğitim esnasında fotoğraf çekilmek güvenliği ihlal edebileceği düşünülerek izin verilmez, video tamamen yasaktır. Asistan Eğitmenin zaman zaman çektiği fotoğraflar/videolar istenilirse sizinle paylaşılır.
AGF sertifikamı aldım, ne zaman ders verebilirim?
Hiç kimse sizden 4 gün süren bir eğitim sonunda uzman bir eğitmen olmanızı beklemeyecektir. Bu eğitim size çok farklı bir Dünyanın kapılarını açacaktır.AGF ilkelerine bağlı kalarak  uzman bir eğitmen olmanın tek yolu çok çalışmak ,bol pratik yapmak ve önce eğlenmeyi sonra eğlendirmeyi unutmamaktır. Eğitimi bitirip sertifikanızı aldıktan hemen sonra kendinizi rahat, yeterli ve güvende hissediyorsanız AGF dersi vermeye başlayabilirsiniz. Bu sertifikanın Uluslararası olması nedeniyle Dünyanın herhangi bir yerinde de ders verebilirsiniz.
Temel eğitimi aldım diğer eğitimleri ne zamana alabilirim?
Diğer uzmanlık eğitimleri için bir AGF Eğitmeninden 50 saatlik pratiği doldurması beklenmektedir. Kendinizi ilerlemek ve yeni teknikler öğrenmek için hazır hissettiğinizde tercih ettiğiniz bir uzmanlık eğitimini alabilirsiniz.
AGF eğitimleri AFAA için puan verir mi?
AGF Teknikleri, Broadway dernekleri tarafından onaylanmış ve rock yıldızlarını ters çevirip uçurmak için kullanılmış olmasının yani sıra AFAA, ACE, CYQ ve Avrupa Yoga Birliği tarafından da onaylanmıştır. AntiGravity® Fitness, NASM (Ulusal Spor Tıp Akademisi) ve AFAA (Amerikan Aerobik ve Fitness Derneği) tarafından sürekli eğitim sağlayıcısı olarak kabul edilmektedir. AGF Eğitim programları AFAA için max 15, min 6 puan kazandırmaktadır. NASM için max 1.9, min 0.6 puan kazandırmaktadır.