HARRISON AGF HAMAK

Hamağın Tarihi

HARRISON ANTIGRAVITY® HAMAĞININ TARİHİ

Doksanlı yılların ortalarında yerçekimi ile yerçekimine karşı etkinin birbirlerine yaklaştığı noktada askılar kullanarak daha yükseklere havalanabileceğimizi fark ettik. Ayrıca sıfır kompresyon ters dönmelerinin faydalarını da keşfettik

  • AntiGravity Takımı ile tropik bölgelere yaptığımız bir seyahatte gördüğümüz sekiz hamaktan yapılma bir çardaktan çok etkilendim ve bununla çeşitli hareketler yaparak oynamaya başladık.
  • Metropolitan Opera Binasında Franco Zeferili’nin Turandot isimli oyunun provasını yapıyorduk. Bitişikteki Lincoln Center’da gösterilen bir tiyatro oyununda, İspanyol Ağı isimli halata benzeyen bir kumaş parçası, tırmanma amacıyla kullanılıyordu ve ben bundan büyülendim.
  • Bu yöntemden esinlenmiş olarak bir parça kumaş satın aldım ve spor salonuna asarak denemeler yapmaya başladım.
  • Harrison AntiGravity Hamağı böylece ortaya çıktı ve yeni bir hava hüneri biçimi havada yapılan yoga çeşidinin temelleri atılmış oldu. Yıl 1999’du.
  • 11 yıllık yoga deneyimim, sınıf formatını oluşturmamı ve yoganın iyileştirici etkisini sisteme dahil etmemi sağladı.
  • AntiGravity Yoga programı, fiziksel uygunluk alanında ABD’deki yetkili merci olan AFAA tarafından onaylandı. 2007 yılında uluslararası fitness zinciri yoluyla sistemi halka ulaştırdım. Sarkıtma (asma) fitness’ı ve hava yogası alanı böylelikle doğmuş oldu.

agftr-s2

Doksanlı yılların ortalarında yerçekimi ile yerçekimine karşı etkinin birbirlerine yaklaştığı noktada askılar kullanarak daha yükseklere havalanabileceğimizi fark ettik. Ayrıca sıfır kompresyon ters dönmelerinin faydalarını da keşfettik. AntiGravity Takımı ile tropik bölgelere yaptığımız bir seyahatte gördüğümüz sekiz hamaktan yapılma bir çardaktan çok etkilendim ve bununla çeşitli hareketler yaparak oynamaya başladık. İki ay sonra Metropolitan Opera Binasında Franco Zeferili’nin Turandot isimli oyunun provasını yapıyorduk. Bitişikteki Lincoln Center’da gösterilen bir tiyatro oyununda, İspanyol Ağı isimli halata benzeyen bir kumaş parçası, tırmanma amacıyla kullanılıyordu ve ben bundan büyülendim. Bu yöntemden esinlenmiş olarak bir parça kumaş satın aldım ve spor salonuna asarak denemeler yapmaya başladım. AntiGravity takımındaki atlet arkadaşlarım ve ben o sıralarda ip cambazlığı yapmıyorduk ve ipe tırmanma konusunda en ufak bir bilgiye bile sahip değildik. Ayrıca kullandığımız kumaş da bu iş için tamamen yanlış bir seçimdi. Böyle bir ipe nasıl tırmanabileceğimizi bulmak amacıyla geçirdiğimiz zorlu bir saatin ardından, tropik bölgedeki çardak üzerinde yaşadığımız deneyimi hatırladım ve ipin boşta alan ucunu da diğer ucun yanına bağlayarak kumaşın bir hamak biçimi almasını sağladım. Bunun içine atladım ve oynamaya başladım. Kumaşa sarılı bir şekilde, kendimi çok rahat hissetmeye başladım ve çok kısa bir zaman içinde birkaç hareket ortaya çıkardım; Harrison AntiGravity Hamağı böylece ortaya çıktı ve yeni bir hava hüneri biçimi havada yapılan yoga çeşidinin temelleri atılmış oldu. Yıl 1999’du. İlk zamanlarda, ipin yerden oldukça yüksek kısımlarında tek nokta üzerinde dönme ve takla hareketleri tasarladım ve bu hareketleri gösterilerimizde başarıyla kullanmaya başladık. Yeni aletimiz ve hareket dağarcığımız büyümeye ve genişlemeye başladı. Kullandığımız teçhizatın, havada baş aşağıyken de dahil olmak üzere tüm yönlerde serbestçe hareket etmemize olanak sağladığını ve bunun birçok fayda sağladığını keşfettik. Baskı sebepli bükülmelerde sırtlarımızı bununla iyileştirebiliyorduk. Bu kumaşın birini evime götürüp iki noktaya astık ve hamakla birlikte zemini de kullanan hareketleri ortaya çıkarmaya başladım. Yoga, Pilates ve jimnastik hareketlerinni de katkısıyla yeni hava hareketleri oraya çıktı. Jimnastikte kullanılan eğri çubukla ve bale çubuğuyla aynı yüksekliğe getirerek, birçok unsuru birleştirmiş oldum. Bu hareketlerin kendi bedenime faydası o kadar fazla oldu ki, iki uçlu daha az yükseklikteki bir versiyonunu, Midtown Manhattan’daki yeni eğitim stüdyomuz The AntiGravity Skyloft’ta tanıttım. Bu heyecanla, yeni motor ve makaralar alarak stüdyomuz için diğer teçhizatı da tasarlamaya başladım. Elastik dans sistemini, hava avizesini ve hava küpünü işte burada yarattım, fakat ipek hamak benim ilk göz ağrımdır.

YENİ BİR BİÇİMİN DOĞUŞU
Büyük fikirler hızla güç kazanır. Gösterilerimizin ün kazanması ile birlikte, AntiGravity’nin kanatları büyüdü ve herkes bu keyfe ortak olmak istedi. Bazı hava göstericisi çalışanlarım ve şirketimce seçilmiş insanlar, geliştirdiğim teknikleri kullanmaya başladı; dolayısıyla bu teknikleri stüdyomun dışına çıkarmam ve yaymam konusunda baskı hissetmeye başladım. Bu teknikleri kamu ile paylaşmadan önce tüm hareketleri sistemleştirdim ve teçhizat üzerinde güvenlik ve erişilebilirlik kaygılarıyla birkaç küçük değişiklik daha yaparak her kesime hitap etmesi için uğraştım. Hareketlerin envanterini karma biçimde yaptım ve bunları insanlarla paylaşmanın en iyi yolunun yoga olduğuna karar verdim. 11 yıllık yoga deneyimim, sınıf formatını oluşturmamı ve yoganın iyileştirici etkisini sisteme dahil etmemi sağladı. AntiGravity Yoga programı, fiziksel uygunluk alanında ABD’deki yetkili merci olan AFAA tarafından onaylandı. 2007 yılında uluslararası fitness zinciri yoluyla sistemi halka ulaştırdım. Sarkıtma (asma) suspensıon fitness ve hava yogası alanı böylelikle doğmuş oldu. Broadway sahnelerindeki hava gösterileri için güvenlik standartları geliştirmiş olan bir Broadway Hava Gösterisi Tasarımcısı ve hava yogasını dünyaya ilk tanıtmış insan olduğumdan, güvenlik konusundaki geçmişim kusursuzdur. AntiGravity, hem Eğlence hem de Fitness sektörlerinde dünya çapında saygı görmektedir. Bu işle ve çabalarımdan esinlenerek bu alanda çalışmaya başlamış olan herkesle iftihar ediyorum. Hava Yogası ve Sarkıtma Fitness’ının Kurucusu olarak derim ki;

Aşk havadadır ve sınırımız gökyüzüdür!

CHRISTOPHER HARRISON