Hakkımızda

AGF SAĞLIK HUSUSLARI

KONTRAENDİKASYONLAR
Kişi bedenini çalıştırdığı zaman yaptığı şey aslında kas oluşturma, yıkma ve onarma süreçlerinden biridir. Asıl hedef, kas dokunun liflerindeki gerilimi ve yaraları parçalayıp,  eklem ve kaslardaki esnekliği arttırmaktır. Ayrıca vücudun sistemlerini de zararsızca yenilemektir. Bir yoga sınıfına gelen kişinin hedeflediği iyileşme biçimi de işte budur. Öte yandan, sağlık sorunlarını yeni atlatmış kişilerin vücudu zaten onarılma aşamasında olup, bir sağlık uzmanı tarafından gözlenmesi gerekmektedir.Her ne kadar kendi dirençlerini gözlemlemek ve buna göre davranmak öğrencilerimizin sorumluluğunda olsa da, bizim tekniğimizin ve buna bağlı baş aşağı dönme hareketlerinin yaratabileceği kontraendikasyonlar (bir tedavinin uygun olmadığını belirten haller) konusunda öğrencileri uyarmak eğitmenin görevidir. Dikkat edilmesi gereken bazı kontraendikasyonlar şunlardır:

Sağlığımız bizim en büyük zenginliğimizdir.

CHRISTOPHER HARRISON

1. Hamilelik.
2. Glokom hastalığı. (göz tansiyonu)
3. Yakın geçmişte geçirilen ameliyat. (özellikle omuz, göz, sırt, kalça, el ve bilek ameliyatları) ( 3-6 ay)
4. Çok yüksek ya da çok düşük tansiyon.
5. Son 6 saat içinde botoks tedavisi.

*Özellikle yukarıdakilerden herhangi birine sahip birisinin Anti Gravity tekniklerini uygulaması mümkün olmamaktadır.

1. Düzensiz kalp fonksiyonu.
2. Çabuk baş dönmeleri.
3. Kemik erimesi / kemik güçsüzlüğü.
4. Bayılma.
5. Karpal Tünel Sendromu.
6. Ciddi artrit. (iltihaplı eklem romatizması)
7. Sinüzit.
8. Hiyatüs hernisi. (mide fıtığı)
9. Fıtık.
10. Yakın geçmişte kalp krizi.
11. Beyin Skrelozu. (MS)
12. Yakın geçmişte kafa yaralanmaları.

 

VERTİGO

Vertigo, ileri seviyede olmayan disleksi hastalarının, kalçaları kafalarından yüksekte olduğunda sıkça karşılaştıkları bir rahatsızlıktır. Sizin de böyle bir rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız bu durumdan eğitmeninizi haberdar edin. İnsanların %1’inde, tekniklerimizi kullanmalarına izin vermeyecek seviyede vertigo görülür.

Vertigo baş dönmesinden farklıdır ve daha büyük bir rahatsızlık hissi uyandırır. Denge kaybı, mide bulantısı ve kusma görülebilir. Genellikle iç kulaktaki denge mekanizmasında oluşan bir sorun neticesinde ortaya çıkar. Aynı zamanda beyin ile orta kulak arasındaki sinirlerin iletişimsizliği de vertigoya neden olabilir.Baş aşağı dönme ve sallanma hareketlerinden sonra kan akışınız yenilenirken ve vücudunuz yeniden düzenlenirken başınız dönebilir. Bu doğal bir olaydır. Dinlenme duruşuna  geçin ve nefes alın; kısa bir süre sonra baş dönmesi geçecektir. Daha fazla egzersiz yaptıkça bu baş dönmeleri azalır.